• Welcome! The TrekBBS is the number one place to chat about Star Trek with like-minded fans.
    If you are not already a member then please register an account and join in the discussion!

How much should one meal cost?

What sort of meat and cheese are you buying if it costs that much for just one meal? I could make meat or cheese sandwiches for three or four people for that price.

Or I could buy two foot long subways and still have money to spare.
 
No kidding!

$7.99 for lunch meat for one meal? Where the hell do you shop?

Lunch meat around here isn't even $7.99 a pound!
 
Lunch meat is around here. The average price of lunch meat (depending on what you get) is about $6-$7 a pound. If you get the cheap stuff, like bologna, (the kind with all the fillers), you pay about $4 a pound. That's the local Kroger. If you travel to Walmart (two towns over), you pay a tiny bit less, but only a few pennies, really.
 
Ham cost about that here but I only need about 100 grams of it to make a couple of sandwiches. At the most $1.50 of meat for lunch. Even salami would only cost $2.50 max for two sandwiches.
 
No kidding!

$7.99 for lunch meat for one meal? Where the hell do you shop?

Lunch meat around here isn't even $7.99 a pound!

Oops. You're right. I forgot to take into account the lunch meat was $7.99 a POUND, not one sandwich. And the $4.49 I quoted for the cheese was by the package, not the slice.

But yes, some of my local grocers sell it for $7.99-$8.00 a pound. And I shop at Save-Mart. Ironically named, yes?

Okay, that $17.22 is actually the cost of two weeks worth of lunches.

I hate math. No wonder I always got F's.

Sill, living in California in expensive.
 
Last edited:
For dinners, assuming I'm actually cooking (read: throwing crap into a crock pot), I can do it for around $10, and that usually will also leave me with enough food left over for 2 or 3 more meals. For example, tonight I'm making a chili and the main ingredients (beans, meat, tomatos, etc) cost me $13.18- though looking in the pot, I'm pretty sure I'm going to be eating chili for the next 3 weeks! What's killing me, as someone who's just starting out on my own, is buying the various "one-time cost" things, such as the spices and the sauces and the things that you don't need to buy for every single meal. That's driven my costs up a few times.

My normal dinners are pretty cheap ($0.88 TV dinners or $1 Pasta-roni boxes), and then I'll try to do the real cooking once a week.
 
Yeah, spices can be a killer. If you're using a lot, try buying in bulk, especially at an ethnic grocery store.
 
If you are not already a member then please register an account and join in the discussion!

Sign up / Register


Back
Top