A trick I have learned: at our local Walmart, they set a lot of their "sell by" dates for meat on Saturdays. On Friday mornings, they go around and mark these down like 40-60%. It is easy to find USDA Choice steaks for like $5 a pound, or Tyson chicken for like 50-75 cents a pound. Then just take it home and freeze it for when you need it. I've been doing this for about a year and it has worked really well. It's nice to be eating 10 ounce tenderloins at about $8 a plate (with sides). 
Cooking at home almost always is cheaper. One thing about this too is that fast food for example just doesn't have many nutrients, so you feel hungry again later. The sodium content is so high, all you are really getting is salt and calories. Having say wheat bread and peanut butter for lunch is incredibly cheap and will give you energy for hours. This would literally cost less than 50 cents and you could not find anything at a fast food restaurant that will satisfy as well.
For time, there are usually ways to make it. You just have to get creative. When I was single, I worked full time and also had volunteer activities pretty much every evening and weekend. On Sunday afternoons I would cook a lot of food, then portion it and store it in the freezer or fridge.

Cooking at home almost always is cheaper. One thing about this too is that fast food for example just doesn't have many nutrients, so you feel hungry again later. The sodium content is so high, all you are really getting is salt and calories. Having say wheat bread and peanut butter for lunch is incredibly cheap and will give you energy for hours. This would literally cost less than 50 cents and you could not find anything at a fast food restaurant that will satisfy as well.
For time, there are usually ways to make it. You just have to get creative. When I was single, I worked full time and also had volunteer activities pretty much every evening and weekend. On Sunday afternoons I would cook a lot of food, then portion it and store it in the freezer or fridge.